Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?
Partnerzy lub małżonkowie, którzy zdecydowali się na rozstanie, muszą ustalić zasady opieki nad dzieckiem. Chociaż w wielu przypadkach udaje się ustalić wszelkie zasady między sobą, bez konieczności dochodzenia praw w sądzie, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy partnerzy rozstają się w niezgodzie, co odbija się również na kwestiach związanych z dzieckiem. Jeżeli małżeństwo podczas rozwodu nie wniesie prośby o nieregulowanie kontaktów z dzieckiem, o przydzieleniu praw rodzicielskich orzeka sąd.
W jaki sposób można uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?
Podczas rozwodu sąd może pozostawić równe prawa rodzicielskie obu opiekunom lub ograniczyć prawa jednego, przekazując drugiemu wyłączne prawo do opieki i decydowania o dziecku. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, kiedy pozostawienie pełnych praw rodzicielskich obu stronom mogłoby mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Podczas rozprawy rozwodowej sąd ustala, jak powinny wyglądać kontakty rodziców z dzieckiem i określa prawa każdego z rodziców. Wyjątkiem jest wymieniona już sytuacja, kiedy rodzice sami między sobą ustalają sposób podziału opieki, wyłączając w tej kwestii sąd.
W celu uzyskania wyłącznej opieki nad dzieckiem konieczne jest zawnioskowanie o to w pozwie lub w odpowiedzi na niego. Sporządzenie wymaganego dokumentu, a także inne czynności, które prowadzą do korzystnego wyroku, warto powierzyć kancelarii adwokackiej, której pracownicy mają wymaganą wiedzę, a także doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Przed złożeniem wniosku należy upewnić się, że uzyskanie wyłącznej opieki nad dzieckiem przez danego rodzica jest możliwe. Decyzja o nadaniu wyłącznych praw rodzicielskich podyktowana jest przede wszystkim dobrem dziecka, zależy od wieku dziecka, jego związku emocjonalnego z rodzicami, a także od tego, który z opiekunów jest w stanie zapewnić mu lepsze warunki życia.
Wniosek o nadanie wyłącznych praw rodzicielskich powinien zawierać kilka istotnych informacji jak dane wnioskodawcy, uzasadnienie składanego wniosku, a także odpis aktu urodzenia dziecka. Tak przygotowany dokument powinien zostać dostarczony do odpowiedniego sądu rejonowego, do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.