Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?
Zgodnie z obowiązującym prawem o adwokaturze, adwokat jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, na temat wszelkich pozyskanych informacji, które pozyskał w trakcie udzielania pomocy prawnej. Tajemnica adwokacka nie jest ograniczona w czasie i nie można zwolnić adwokata z zachowania tajemnicy zawodowej.
Czym jest tajemnica adwokacka?
Pojęcie tajemnicy adwokackiej, choć używane powszechnie w dyskursie prawniczym nie zostało usankcjonowane w żadnym obowiązującym akcie prawnym. Jej przedmiot i zakres wyznaczają przepisy obowiązującej w Polsce ustawy o adwokaturze oraz Kodeks etyki adwokackiej. Potocznie poprzez tajemnicę rozumie się sekret, który ma charakter tajny i nie powinien zostać przekazany osobom trzecim. Informacja pozostaje więc niejawna i w takim kontekście należy rozumieć również tajemnicę adwokacką.
Czego może dotyczyć tajemnica adwokacka?
Kancelaria adwokacka może prowadzić sprawy z zakresu szeroko pojętych spraw rodzinnych, odszkodowań, prawa pracy, obsługi ośrodków pomocy społecznej czy spraw z zakresu prawa karnego. Niezależnie od zagadnienia, osoby, które korzystają z usług adwokackich mogą mieć pewność, że przekazane w toku sprawy informacje pozostaną niejawne. Obowiązkiem adwokata wynikającym z przepisów prawa jest zachowanie tajemnicy zawodowej, a pozyskane informacje na drodze postępowania mogą stanowić jedynie podstawę do zbudowania linii obrony podczas sprawy sądowej. Trzeba dodać, że tajemnicą objęte są wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym są one przechowywane.
Wyjątki zachowania tajemnicy adwokackiej
Zgodnie z obowiązującą ustawą o adwokaturze, adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej jeśli chodzi o pozyskane informacje podczas udzielania pomocy prawnej lub prowadzenia sprawy klienta. Wyjątek stanowią informacje o tematyce prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.