Różnice między radcą prawnym a adwokatem
Życie pisze różne scenariusze. Niekiedy pomoc prawnika może okazać się niezwykle cenna lub nawet zupełnie niezbędna. Niewiele osób jednak wie, do kogo najlepiej się udać. Zdaje się, że współcześnie społeczeństwo nie do końca rozumie różnice pomiędzy zawodem adwokata a radcy prawnego. Czy aby na pewno są one na tyle znaczące, aby determinowały wybór osoby, do której udasz się po pomoc?
Czym różni się radca prawny od adwokata?
Na samym wstępie należy wspomnieć o tym, że zarówno radca prawny, jak i adwokat, to prawnik. Tak nazywa się bowiem osobę, która ukończyła 5-letnie studia prawnicze z tytułem magistra. Absolwenci mogą wybrać później różne ścieżki kariery, czyli tzw. aplikacje, których ukończenie pozytywnym wynikiem egzaminu końcowego skutkuje wpisem na listę radców prawnych lub adwokatów. Ten ostatni element uprawnia zaś do wykonywania zawodu.
Pierwszą różnicą jest więc ukończona aplikacja – radcowska lub adwokacka. Można śmiało stwierdzić, że to w zasadzie jedyna istotna odmienność pomiędzy tymi dwoma zawodami. W rzeczywistości uprawnienia radców i adwokatów są takie same. Wiele osób sądzi jednak, że pierwsza grupa prawników nie może zajmować się sprawami karnymi. Tak było do 1 lipca 2015 roku, kiedy to weszła w życie ustawa nadająca radcom kompetencję do bycia obrońcami.
W naszej kancelarii prawnej w Radomiu pracują przedstawiciele obu tych grup zawodowych. Bazując na naszym doświadczeniu, sami zauważamy, że nasze zawody niewiele się od siebie różnią. Prowadzimy wszystkie rodzaje spraw bez względu na nazwę stanowisk. W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że niektórzy wyrażają opinię, iż oba te zawody powinny zostać scalone.
Istnieje jeszcze jedna różnica, która jest w zasadzie nieistotna z perspektywy klienta. Mianowicie, adwokat nie może pracować na podstawie umowy o pracę. Taką możliwość ma jedynie radca prawny. Jeżeli jednak zdecyduje się on na taki stosunek, nie ma prawa do bycia obrońcą.